Η κινητή βιβλιοθήκη Βέροιας στο Σχολείο μας

Λένε ότι τα βιβλία είναι φίλοι, φίλοι για όλη μας τη ζωή. Φίλοι που μιλούν στο πνεύμα μας, στην καρδιά μας, στην ψυχή μας.  Φίλοι που μας ταξιδεύουν σε κόσμους  πρωτόγνωρους, σε κόσμους όμορφους και φωτεινούς. Είναι οι φίλοι που μας βοηθούν να ξεκλειδώσουμε τις  πόρτες των συναισθημάτων που κρύβουμε μέσα μας. Αυτούς τους φίλους πάντα εμείς θα ευγνωμονούμε.

Σήμερα Πέμπτη 14 Απριλίου 2022 ήρθε στο σχολείο μας,  για ακόμη μια φορά, η Κινητή Βιβλιοθήκη Βέροιας.

Ενθουσιασμένοι όλοι οι μαθητές του Σχολείου δανείστηκαν νέα βιβλία, «βιβλία-φίλους»,  που θα τους κρατήσουν συντροφιά στις ημέρες των διακοπών του Πάσχα.

Η δράση αυτή έγινε στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου) και στοχεύει στην  τόνωση της αξίας της φιλαναγνωσίας.