Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός – Πρώτες Βοήθειες

Την Πέμπτη 11 Μαΐου 2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημ. Σχ. Πολυπλατάνου – Αρχαγγέλου παρακολούθησαν δίωρο βιωματικό σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών από την εκπαιδεύτρια – εθελόντρια του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού κ. Λιούλια Χρύσα.

Οι μαθητές /τριες  ενημερώθηκαν, σε γενικές γραμμές, για το έργο που επιτελεί ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός, καθώς και  για το πώς μπορούμε να προσφέρουμε βοήθεια σε πάσχοντα συνάνθρωπό μας, να τον ανακουφίσουμε ή  ακόμη και  να του σώσουμε τη ζωή. Ενημερώθηκαν για το τι μπορούμε να κάνουμε σε περιπτώσεις τραυματισμού,  ηλεκτροπληξίας,  λιποθυμίας, επιληψίας,  ρινορραγίας, σε περιπτώσεις πνιγμού από κατάποση κάποιου ξένου σώματος και πολλά άλλα σχετικά με θέματα υγείας. Οι ερωτήσεις  και οι απορίες των μαθητών ήταν πολλές και το δίωρο πολύ λίγο για ένα τόσο σημαντικό κεφάλαιο. Γι’ αυτό η κ. Χρύσα μας υποσχέθηκε ότι θα ξανάρθει στο σχολείο μας να συνεχίσει  αυτό το μάθημα ζωής.

Το εκπαιδευτικό προσωπικό και οι μαθητές/τριες  ευχαριστούν θερμά την κ. Λιούλια Χρύσα…