Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Νάουσας

Το κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Νάουσας επισκέφτηκαν οι μαθητές/τριες των Α’ και Β‘ τάξεων του σχολείου μας μαζί με τις εκπαιδευτικούς Νικολέττα Σιδηροπούλου και Μπαξεβάνου Μαρία, στις 13 Δεκεμβρίου 2023 και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα << Τα κατορθώματα μιας δροσοσταλιάς>>.
Μετά την αφήγηση του παραμυθιού σε ψηφιακή μορφή στο χώρο του ΚΠΕ, οι μαθητές/τριες έλαβαν μέρος σε βιωματικές δράσεις όπως θεατρικό παιχνίδι και εικαστικά.
Στη συνέχεια επισκέφτηκαν το άλσος του Αγίου Νικολάου, στον τόπο δηλαδή που έδρασε σύμφωνα με το παραμύθι η Δροσοσταλιά.
Έτσι, τα παιδιά επέστρεψαν στο σχολείο γεμάτοι από εμπειρίες στη φύση και υποσχέθηκαν να φροντίζουν, να αγαπούν και να προστατεύουν το περιβάλλον.