Δράση εκπαιδευτικής ρομποτικής

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Πολυπλάτανου ευχαριστούν θερμά την Ακαδημία Ρομποτικής Αλεξάνδρειας και συγκεκριμένα τον κ.Ματζαρίδη Ηλία καθηγητή Φυσικών Επιστημών –Εκπ/κής Ρομποτικής και την κ.Ζίντρου Μαρία ειδική Παιδαγωγό Ρομποτικής,με τη συνδρομή των οποίων και με τη συμμετοχή όλων των μαθητών προέβησαν στην παρουσίαση του εκπαιδευτικού προγράμματος ΄΄ Ένταξη- Ενσωμάτωση Ατόμων με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες΄΄ μέσω της Ρομποτικής στην καθημερινότητα. Το σεμινάριο διάρκειας τεσσάρων (4) ωρών υλοποιήθηκε την Τετάρτη 07-02-2024 δια ζώσης στο Δ.Σ. Πολυπλάτανου. Οι μαθητές συνεργάστηκαν κατά ομάδες και η δράση παρείχε στους μαθητές ποικίλα μαθησιακά αποτελέσματα.